Ekmek İsrafına

Çözüm

Ekmek İsrafına Çözüm

1994 yılında günde 220 bin ekmek üretimi yapan Halk Ekmek Fabrikamızı, çağımızın modern cihazlarını kullanarak ve özverili çalışmalarımızla, günde 1.000.000 ekmek üreten modern bir yapıya kavuşturduk.

Bugün kendi kârı ile yeni bir fabrika kurabilen, Türkiye?nin 2. büyük 500 şirketi arasında 11. sıraya girmiş dev bir şirket hâline getirdiğimiz fabrikamız, Ankara halkının 1/3?ünün ekmek gereksinimini karşılamaktadır.

Halk Ekmek Fabrikası olarak yeni projelerle, vatandaşlara en iyi imkânlarla hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz. Bu gayret ve çabalarımız aralıksız devam etmektedir. Bu faaliyetlerin bir kısmını sizlere başlıklar hâlinde sunmak istiyoruz:

  • Halk Ekmek yönetimi, bir yandan fabrikayı son teknolojiyle donatırken bir yandan da AR-GE çalışmaları ile tam buğday unlu doğal halk ekmeğini ve 800 gram ağırlığındaki Halk Somun?u Ankaralıların beğenisine sunmuştur.
  • Hijyenik şartlarda üretilen ekmeklerin, Hijyenik ortamlarda satışa sunulabilmesi için ekmek satış büfelerinin büyük bir bölümü yenilenmiş, kalan kısmı da en kısa zamanda yenilenecektir.
  • Estetikten yoksun ve birbirlerinden farklı görünümleriyle göze hoş görünmeyen simit camekanları için hazırlattığımız yeni tasarımlı büfelerimiz büyük ilgi gördü. Bütün simit camekanları, simitçilerin kendileri tarafından örnek büfemize uygun olarak yaptırdıkları büfelerle değiştirildi.
  • 210 adet simit camekanının Ankara?da yaşayan özürlü vatandaşlarımıza tahsisi noter ve basın huzurunda çekilen kura sonucu belirlendi.
  • Günde 1.000.000 ekmek üreten ve dev bir tesis olan fabrikamızda üretimin aksamaması için makine parkının sürekli bakım ve yenileme faaliyetleri devam etmekte olup, aksaklıklar üretimi aksatmayacak şekilde giderilmektedir.
  • Ekmek taşıma sepetleri için modern bir yıkama ünitesi kurulmuş ve sepetlerin daha hijyenik ortamlarda temizlenmesi sağlandı.
  • Fabrikamızda sanayi-üniversite işbirliği imalata yansıtılarak ürün standardı, yüksek verim, firenin düşürülmesi, ürün çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.
  • İşletmemiz, imalat sanayi yanısıra bir enstitü görevi üstlenmiş, 25 yıllık bilgi birikimi ve deneyimiyle, özellikle son 12 yılda meslek liseleri, ilköğretim, üniversite öğrencilerine ve farklı illerdeki kurumlara vermiş olduğu stajlarla öğretici rolü üstlenerek, ülkemize kalifiye eleman yetiştirilmesinde yardımcı olmuştur.
  • Temel hedefimiz hijyenik koşullarda, halkımıza daha kaliteli ve ucuz ekmek üretmektir?
Top